Dolar 32,5593
%0.14
Euro 34,9853
%0.29
Altın 2.438,930
%0.15
Bist-100 10.471,00
%0.76

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°

NEDİR YABANCI HAYRANLIĞI?

Ne hikmetse son yıllarda ülkemizde bir yabancı hayranlığı almış başını gidiyor. Asıl üzücü olan Türkçe’yi ve Türklüğü kimseye bırakmayanların bunu yapması başka bir vahim durum.

Efendim tabelalar ve bazı nesne isimleri neredeyse sanki İngiltere veya başka bir yabancı ülkenin şehrinde yaşıyormuş hissini veriyor insana. Yahu nedir bu İngiliz ve yabancı hayranlığı anlamış değilim. Sanki Türkçe’de kelime kıtlığı varmış gibi İngilizce veya başka yabancı dilde kelimelerin yer aldığı tabelaları veya nesne isimlerini görünce şaşırmamak elde değil.

Gerçi bu hayranlığın temeli Osmanlı’nın son zamanlarına dayanıyor. Bu hastalık o zamanlar başlamış ve giderek artış göstermiş ve Cumhuriyet’le birlikte daha da hız kazanmıştır.

Devlet erkanının buna bir dur demesi gerekmez mi? En azından tabelalara yabancı menşeli isim koymayı önleme ve eğer yabancı müşterilere hitap eden turistik bölgeler haricince buna bir yasak getirmelidir.

Ben şahsen kendisini milletine aidiyet makamında görenlerin bu hastalığa düşmesini çok manidar görüyorum.

Şahsen ben böyle bir durumu hiç hoş karşılamıyorum. Bu sadece gereksiz bir özenti ve kendini beğenmemek ve kendi değerlerini küçük görmek anlamını taşır. Yahu hiç mi Türkçe isim bulamadınız da bu İngilizce veya başka yabancı isimlere sarıldınız. Bu işi yapanların çoğu bence bilinçsiz ve şuursuz bir şekilde bu işe tevessül etmektedir.

Zira bilinçli bir kimse buna asla tevessül etmez.

Diyeceksiniz ki buna bir örnek ver. Aslında haklısınız. Çünkü birçok kimse bu isimleri koyarken hangi anlam ve maksadı taşıdığını dahi bilmez. Türkçe karşılığı olduğu halde sırf özenti olsun diye ve sadece başkası koymuş bende koyayım diyerek bilinçsiz olan çok kimsenin olduğunu da biliyorum. Dahası o ismin bir İngilizce yahut başka bir yabancı dil olduğunu bilmeyen belki yüzlerce binlerce kişi de vardır.

Sonuç olarak kendi ülkesini ve kendi kültürünü beğenmeyip yabancı isimlerle tabelalarını süsleyenlere karşı ben iyi niyetle bakamıyorum. Bilmiyorum nasıl bakıyorsunuz. Tabi ki herkesin kendine bir düşüncesi de olabilir. Sadece ben şahsen hoş karşılayanlardan değilim.