Dolar 32,5103
%-0.09
Euro 34,9217
%0.27
Altın 2.443,920
%0.86
Bist-100 9.704,00
%-0.19

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°

YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR…

Çünkü yalanların açığa çıktığını görünce Atalarımızın bu sözü aklıma geliverdi. Atalarımızın gerçekten bin tecrübe söylenmiş altın değerinde çoğu tespit ve çoğu da nasihat nev,‘inden sözleri vardır. Bunlardan biri de; ‘yalancının mumu yatsıya kadar‘ sözüdür. Hele bu zamanda yalan o kadar yaygınlaştı ki neredeyse meslek haline geldi desek mübalağa yapmış olmayız.

Özellikle siyasette daha çok rağbet gören yalan, ardından ticaret ve sanat gibi birçok dalın içine sirayet etmiştir. Fakat atalarımızın da belirttiği gibi bu yalanlar ergec açığa çıkmış ve yalan söyleyeni mahçup duruma sokmuştur. Ancak ar perdesi yırtılanlar bu işi meslek olarak sürdürmeye devam etmektedirler.

Bu konu ile ilgili olarak Peygamberimiz sav bir hadisinde söyle rivayete edilmiştir; Ebu’d-Derda ile Resulullah (a.s.m) arasında şöyle bir konuşma geçer:

- Ebu’d-Derda: Yâ Resulallah! Mümin hırsızlık yapar mı?

- Resulullah (a.s.m): Evet, bazen olabilir.

- Ebu’d-Derda: Peki, mümin zina edebilir mi?

- Resulullah (a.s.m): Ebu’d-Derda hoşlanmazsa da 'Evet!”.

- Ebu’d-Derda: Peki, mümin yalan söyler mi?

- Resulullah (a.s.m): 'Yalanı ancak iman etmeyen kimse uydurur.” (Kenzu’l-Ummal, h. No: 8994).    Buyrulmuştur. Bundan anlaşılıyor ki, müslüman bir adam nefsine ve şeytana uyarak her türlü yanlışa düşebilir, ama yalan söyleyemez. Demek yalan söyleyenler aslında müslüman olamazlar ki tövbe edip dönmedikce, bir de yalan ile girilen kul hakları ise işin başka bir boyutu. Rabbim bizi ve tüm insanları bu huy ve ahlaktan muhafaza buyursun.