Dolar 32,5103
%-0.09
Euro 34,9217
%0.27
Altın 2.443,920
%0.86
Bist-100 9.704,00
%-0.19

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°

YUSUF SURESİ 106

İşte bende bu durumdan kurtulma adına, işi tahkik etmek ve araştırmak amacıyla 1995’te 4 yıllık yarı münzevi bir hale girerek, sağlam kaynaklardan otuz cilt hadis kitabını yazarak çalıştım ve okudum. Bu arada iki bine yakın bir hadisi hafızama aldım. Sonra Kur‘an ayetlerini baştan başlayıp nüzul sebeplerine göre tefsirlerden araştırarak öğrenmeye çalıştım. Fıkhi hükümlerini öğrendim.  Sonra kendi kendime, ‘gerçekten bu konuda bizim hiçbir bilgimiz yokmuş’ dedim. 

Sonra beni çok etkileyen bir ayet ve birkaç hadis oldu. Bu ayet ve hadisler beni çok derinden etkilemişti ve bu ayet ve hadislerin manasını araştırmaya yöneldim. Çünkü bunlar ahirette nasıl kurtulacağımızı ve nasıl bir iman olursa ahirette kurtulacağımızın önemini arz ediyordu.

İşte bu ayet Yusuf Suresi 106. Ayetti. Bu ayette kısaca mealen; ‘ insanları çoğu şirk koşmadan Allah‘a iman etmez‘ yani hem şirk koşuyor hem iman ediyor. Hadislere gelince; ‘ahir zamanda imanı muhafaza etmek elde ateş koru tutmak gibi olacak‘ diğeri, ‘ ahir zamanda camilerde binden fazla kişi namaz kılacak ama içlerinde bir tane mümin bulunmayacak‘ bir diğeri ise, ‘ ahir zamanda kişi dinden çıkacak ama haberi bile olmayacak’ bu ve buna benzer başka hadislerde var. Fakat bunlar dahi işin vehametini anlatmaya yetiyor. İşte ben bu sefer, bunları araştırmaya yöneldim ve gerçek bir imana nasıl sahip olacağız? Bu imanı nasıl muhafaza edeceğiz? Korkusu bende hasıl oldu. Bununla ilgili birçok tespit yaptım. Lakin şu korona belası, Yusuf suresi 106. Ayeti öyle açık bir tefsir etti ki, korona sayesinde toplum neredeyse toplu sirke girdi ve bu ayet mucizane bu asrın dehşetini gösterdi. Çünkü herkes koronaya ilahlık mertebesi verdi ve Allah‘ın yuhyi ve yumit ismini unutarak, koronayı Allah‘a ortak koştu.

Okuyucuyu sıkmama adına fazla örnek vermiyor ve bazı şeyleri okuyucunun fehmine havale ediyorum. Çünkü bununla ilgili çok örnekler var. Size tavsiyem; bu zamanda en büyük ihsanın imanı kurtarmak olduğunu bilin. Makam, mevki, para, pul ve dünyanın boş olduğunu bilip sağlam bir imanla kabre girmeye gayret edin. Çünkü gözünü yumunca son pişmanlık fayda vermeyecektir.