Dolar 32,2020
%-0.22
Euro 35,0069
%-0.22
Altın 2.498,740
%1.32
Bist-100 10.644,00
%3.14

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°

MERAK ETMEYİN, NEYE LAYIKSAK O GELİR

31 Mart yerel seçimlerine bir gün kala halkta pek bir heyecan görülmese de siyasilerde ve de aday olanlarda büyük bir heyecan var ve bu heyecan 31 Mart akşamı sonuçlar açıklanıncaya kadar da devam edecek görünüyor.

Elbette idareci olmak ateşten bir gömlek giymektir. Ahiret hassasiyeti olan kimseler bu işlere pek kalkışmazlar. Çünkü vebalini bilirler. Yüce Peygamberimiz sav bir hadislerinde; ‘kim on kişinin başına geçer ve adaletle hükmetmezse yeri cehennemdir’ buyurarak bu işlere bulaşmanın büyük bir risk olduğunu bildirmiştir. Ama ne yazık ki günümüzde bu işe bulaşmak için servetlerini harcayanları görmekteyiz. Bugünü bin dört yüz yıl önce manen gören Hazreti Peygamber SAV, ‘sizler ahirzamanda idareye çok talip olacaksınız. Fakat O ne iyi bir süt anne ve ondan ayrılış ne kötü bir ayrılıştır’ buyurmuştur.

İdareciler pek tabi ki halkın içinden çıkar. Halkın genel durumu idareciye de yansır ve o idareci de davranışını halka yansıtır. Yani idareci halkın genelinin durumuna göre gelir. Bundan dolayı yine bu konu ile ilgili bir hadiste; ‘nasılsanız öyle idare olursunuz’ denmiştir. Ulemayı İslam bu hadisi Arapça kaidelere göre tahlil ederken, ‘aslında idareciyi sizler seçmiyorsunuz Allah başınıza getiriyor’ demişlerdir. İşte bu yüzden merak etmeyin 31 Mart'ta Allah bize göre birini getirecek ve o gelenle hep beraber imtihan olacağız. Yani ya rahat edecek ya da sıkıntı çekeceğiz. Eh artık; 'Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler' deyip pencerelerden bakıp içlerine girmiyoruz.