Dolar 32,5569
%0.14
Euro 35,0302
%0.42
Altın 2.437,640
%0.09
Bist-100 10.471,00
%0.76

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok konuşulacak çıkış! ‘50+1 şartının değişmesi...’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok konuşulacak çıkış! ‘50+1 şartının değişmesi...’

Almanya ziyaretinin dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesi gerektiğini söyledi.

  • İstanbul Gündemi
  • 18.11.2023 - 16:55

Anayasa tartışmalarına ilişkin de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi sivil anayasaya kavuşturmakta kararlı olduklarının altını çizdi.

“BUNDAN SONRA KİM BİLİR DAHA NELER ÇIKAR?”

50+1 şartının değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. -Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla “en fazla oyu alan aday seçilir” denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır.”

“BİZ VERDİĞİMİZ SÖZÜN ARKASINDAYIZ”

Yeni anayasa tartışmalarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut anayasamızın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhunun dolaşıyor olması bizleri en çok rahatsız eden konu. Ayrıca dünya 1980'li yıllardan bugüne çok değişti. Bu değişiklikler anayasa metnine yansıtılmaya çalışılsa da bu anayasamızın metinsel bütünlüğünü yok etti. Yeni, sivil, kapsayıcı ve çağın gerekliliklerine tam uyumlu bir anayasayı Türkiye'ye kazandırmak, ulaşmayı arzu ettiğimiz en önemli hedeflerimizden biri. Meclis'te yeni anayasa çalışmalarına birkaç defa başladık ancak muhalefetin engellemeleri, verdiği sözleri yerine getirmemesi nedeniyle hep yarım kaldı. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız, milletimizi hak ettiği sivil anayasaya kavuşturacağız” dedi.

 

Haber Merkezi – İstanbul Gündemi

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.