Dolar 33,0416
%0.72
Euro 35,9641
%1.02
Altın 2.501,830
%-1.08
Bist-100 10.871,00
%-1.09

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Bakan İbrahim Yumaklı ürkütücü tabloyu açıkladı! 2030 yılında su kıtlığı...’

Bakan İbrahim Yumaklı ürkütücü tabloyu açıkladı! 2030 yılında su kıtlığı...’

'Su Verimliliği Seferberliği Bilgilendirme Toplantısı'na katılan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin ilerleyen yıllarda su sıkıntısı çekebileceğini söyledi.

  • İstanbul Gündemi
  • 17.11.2023 - 12:39

Dünyanın birçok bölgesine su sıkıntısı yaşanırken, 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye de ilerleyen yıllarda su sorunu yaşayabilir.

“YAĞMUR SUYU HASADI, GRİ SUYA YÖNELİK TİP PROJELER HAZIRLANDI”

Belediyelere de su tasarrufu için çağrıda bulunan Bakan Yumaklı, “2030'da su kıtlığı çeken ülkeler arasında girebiliriz. Su verimliliğini milli politika haline getirmeyi amaçlıyoruz. Kentsel, tarımsal, bireysel su kullanımlarına ilişkin ulaşmak istediğimiz hedeflerimiz var. Gelecek 10 yılı kapsayan eylem planımızı yayımladık. Yağmur suyu hasadı, gri suya yönelik tip projeler hazırlandı. Toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak için eğitim çalışmalarına başladık. Tarım Kanunu'nu suyu merkeze alacak şekilde yeniden düzenledik. Belediyelerin su kayıplarını azaltmalarını, alternatif suları kullanmaları, çiftçilerin modern sulama ile buharlaşmanın az olduğu zaman diliminde yapmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ARTIK HAREKETE GEÇMENİN ZAMANIDIR”

Kamuoyunda farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Bakan Yumaklı, “Su verimliliği seferberliğini yeniden kamuoyu gündemine taşımak için sizlerle başlayan toplantılarımız devam edecek. Su konusunda paydaşlarımızla bir su zirvesi düzenleyeceğiz. Üniversitelerimizde gençlerle buluşarak geleceğin yöneticilerini şimdiden sürece dahil edeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarıyla buluşarak aktif rol almalarını sağlayacağız. Bir seferlik belli dönemi kapsayan uygulama bütünü değil. O yüzden sizlerin vasıtasıyla ulaştığımız vatandaşlara çağrımız var; Artık harekete geçmenin zamanıdır. Risk afete dönüşmeden hep birlikte yönetelim, bu seferberlikte bir damla da sen ol diyoruz” dedi.

 

Haber Merkezi – İstanbul Gündemi

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.