Dolar 31,0629
%0.24
Euro 33,6705
%0.09
Altın 2.023,650
%0.33
Bist-100 9,35
%0.38

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Kirada depozito sorunu! Faiziyle mi ödenecek?

Kirada depozito sorunu! Faiziyle mi ödenecek?

Son dönemlerde kiracılarla ev sahipleri ‘kira zammı’ konusunda büyük anlaşmazlıklar yaşarken, şimdi de depozito konusunda fikir ayrılıkları yaşanıyor. Peki, evi tahliye eden kiracıya depozitosu ödenen bedelle mi, güncel değerle mi iade edilir? İşte detaylar...

  • İstanbul Gündemi
  • 11.02.2024 - 12:32

Ev sahibi ve kiracı uyuşmazlıkları arasında en çok yaşanan olaylardan biri de depozito sorunu. Evi kiralarken mülk sahibine ödenen depozito için sözleşme bitiminde geri iade hakkı mevcut. Peki depozito iade edilirken bir faiz işletiliyor mu? Kiracı ilk yaptığı ödeme kadarlık bir tutarı mı alıyor?

O SORU YANITINI BULDU

Avukat Fatma Kübra Karaoğulları konuyla ilgili, “Borçlar Kanunu'nun 342. maddesinde açıkça düzenleme yapılmıştır. Buna göre, bir depozito bedeli taşınmaz kiralanırken üç aylık kira bedelini geçemez. Kiracı tarafından kiraya verenin muvafakatı olmadan çekemeyecek. Bir banka hesabına vadeli bir banka hesabına yatırılacaktır. Bölgedeki rayiç kira bedeli neyse depozito da kira bedeli üzerinden değerlendirilecektir. Örneğin, kiracı evi kiralarken bir aylık depozito bedeli olarak 10 bin TL ödediyse ve tahliye ettiği tarihte bölgedeki rayiç değer eğer ki 40 bin TL’ye ulaştıysa, ev sahibi depozito iadesi 40 bin TL yani o bölgedeki rayiç değer üzerinden yapacaktır. Depozitonun iadesi kapsamında olan kullanım giderden oluşabilecek basit yıpranmasa dahil değildir. Abonelik borcu bırakmamalı, aidat borcu bırakmamalı. Öte yandan taşınmaza örneğin bir kapı hasarı, bir duvar kırma gibi işlem yaptıysa tamir ettirmeli. Kiraladığı günkü haliyle teslim etmekte mükelleftir” açıklamasında bulundu.

 

Haber Merkezi – İstanbul Gündemi

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.