Dolar 28,9182
%0.01
Euro 31,2670
%-0.25
Altın 1.870,760
%-0.73
Bist-100 8,06
%-0.37

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
4. Ümraniye Kitap Fuarı kapılarını açtı

4. Ümraniye Kitap Fuarı kapılarını açtı

Ümraniye Kitap Fuarı, dördüncü kez okuyucularla buluştu. Bu yıl “Kitap Vakti Geldi” teması ile kitapseverleri karşılayan fuarda “Siyonizm Gerçekleri” adlı Filistin kitaplığı kuruldu.

  • İstanbul Gündemi
  • 19.11.2023 - 14:00

Kitapseverleri; yazar, şair ve yayınevleriyle buluşturmak amacıyla Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarı bu yıl 4. kez kapılarını açtı. “Kitap Vakti Geldi” sloganıyla açılışı yapılan kitap fuarında İsrail’in günlerdir Filistin’e uyguladığı soykırımı kınamak ve farkındalık oluşturmak için “Siyonizm Gerçekleri” adlı Filistin kitaplığı kuruldu. Kitaplıktaki eserleri incelemek isteyen okuyucular uzun kuyruklar oluşturdu.

ONUR KONUĞU NABİ AVCI OLDU

100’ü aşkın yayınevi ve 200’den fazla yazarın okuyucuyla buluşacağı fuarda; imza etkinliği, söyleşi ve konferanslar da düzenlenecek. 4. Ümraniye Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu ise geçmiş dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Prof. Dr. Nabi Avcı oldu.

İSMET YILDIRIM: “KENDİ KÜLTÜRÜNE SIMSIKI BAĞLANIP DÜNYAYI DAHA NET GÖREN BİR NESLE İHTİYACIMIZ VAR”

Kitap Fuarı’nın açılışında bir konuşma yapan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Kutsal kitabının ilk emri ‘Oku’ olan bir dinin mensupları olarak biz, bir kitap medeniyetinin varisleriyiz. Ecdadımız; hikmeti kelamda, ilmi kitapta, ahlakı hal ve sözde aramış, bulmuş ve kimliğimize nakşetmiştir. Kitabın kıymetini anlamak noktasında kendi kültür ve medeniyetimize yönelip bakmamız yeterli olacaktır. Çağımızdaki en önemli husus bilgi ve bilginin kontrolüdür. Okuyan ve okuduğuyla kendine yabancılaşmayan; aksine okudukça kendi kültürüne sımsıkı bağlanıp dünyayı daha net gören bir nesle ihtiyacımız var. Neyi niçin okuduğumuzu unutmayacağız” dedi.

“FİLİSTİN KÜTÜPHANESİ İLE FİLİSTİN DAVASININ HAK MÜCADELESİNİ VE SİYONİZM’İN KARA TARİHİNİ TÜM ZİYARETÇİLERİMİZE ANLATACAĞIZ İNŞALLAH”

“Bugün Filistin’de zulüm yaşanıyor” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Yıldırım, “Çocuk, bebek, yaşlı ve kadın demeden; hastane, okul dinlemeden yaptığı saldırılar sonucunda tarihin en büyük soykırımlarından birine şahit oluyoruz. Çağımızın en büyük sermayesi olan bilgiyi ve dolaylı yoldan da ekonomiyi elinde tutan Siyonistler tüm dünyaya kendi gerçeklerini dayatıyorlar. Yalan ve tahrikten başka bir kaynağa dayanmayan bu zihniyetten, kan ve gözyaşından başka hiçbir şey doğmuyor. Bu sebeple ilk işimiz, çok okuyarak bilgiyi, zalime bırakmamak olmalıdır. Özellikle de tarihi onların eline bıraktığımız zaman türlü safsatalar uydurarak, işgallerine ve soykırımlarına meşru zemin oluşturuyorlar. Eğer bundan yıllar sonra, tarih kitaplarına baktığımızda; Filistinli masumları terörist, İsrailli zalimleri de masum olarak okumak istemiyorsak bu işe önem vereceğiz. Çok okuyacağız. Ama doğruyu okuyacağız. Bu sebeple biz de üzerimize düşeni yapmaya gayret gösteriyoruz. Fuarımıza bir Filistin Kütüphanesi eklemeyi uygun gördük. Filistin davasının hak mücadelesini ve Siyonizm’in kara tarihini tüm ziyaretçilerimize anlatacağız inşallah. Fuarımızın Ümraniye’mize değil, tüm İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

NABİ AVCI: “İSMET BAŞKANIMIZA KİTAP FUARINDA FİLİSTİN İÇİN OLUŞTURDUKLARI ÖZEL BÖLÜM İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Geçmiş dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Prof. Dr. Nabi Avcı fuarın açılışında yaptığı konuşmada, “İsmet Başkanımıza, 4 .kez düzenlediği kitap fuarı için teşekkür ediyorum. Özellikle Filistin tarihini ele almış olmaları, fuarda özel bir bölüm oluşturarak, konuyu daha iyi anlamamızı sağlamaları çok önemli. Hepimiz Filistin için ne yapabiliriz diye sormalıyız? Bugün de bu  soruya cevap bulmak istiyorsanız eğer, buradan bir kitap alıp okuyabilirsiniz. Bugün bütün dünyada enformasyon savaşı yaşanıyor. Bu savaşta doğru yerde olmak, okumaktan geçiyor. Hepinize iyi okumalar. Fuarımız hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Her gün Ümraniye Santral Etkinlik Alanı’nda 10.00 ile 20.00 saatleri arasında misafirlerini ağırlayacak olan fuar, 26 Kasım’a kadar açık olacak.

 

Göksenin Aktaş – İstanbul Gündemi

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.