Dolar 33,0215
%0.65
Euro 35,9437
%0.96
Altın 2.502,350
%-1.06
Bist-100 10.871,00
%-1.09

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Sarıyer ile Aachen arasındaki gönül köprüsü taçlandı

Sarıyer ile Aachen arasındaki gönül köprüsü taçlandı

Sarıyer Belediyesi, Almanya’nın Aachen kenti ile 10 yıl önce imzaladığı kardeş şehir protokolü ile kurduğu dostluk köprüsünü Kefeliköy Aachen Meydanı'nı açarak taçlandırdı.

  • İstanbul Gündemi
  • 19.11.2023 - 11:17

Haydar Aliyev Caddesi, Hacıosman Bayırı Caddesi ve Çayırbaşı Caddeleri’nin kesiştiği alana İBB Meclisi’nden geçen karar doğrultusunda Aachen adı verildi. Meydanın açılışı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen’ın yanı sıra Türk ve Alman misafirlerin katılımıyla yapıldı.

ŞÜKRÜ GEÇ: “BÜYÜK BİR DOSTLUĞA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”

Programın ev sahibi Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Kardeşliğin 10. Yılı Sunumu”nun açılış konuşmasında, “İnsanın dosta ve dost olmaya ihtiyacı var. İnsan önce kendisiyle dost olmalıdır. Kendisiyle dost olmayanların, kendisiyle barışık olmayanların bir başkasıyla dost olması imkansızdır. Çünkü yaşam; barış, sevgi ve dostluk üstüne kuruludur. Bugün burada 10 yılını dolduran büyük bir dostluğa şahitlik ediyoruz” dedi.

“İŞ BİRLİKLERİNİ GELİŞTİRECEĞİZ”

İşbirliğine devam edeceklerini söyleyen Genç, “Aachen ile kurduğumuz dostluğun önümüzdeki 10 yıl vizyonunun bir bölümü küresel sorunlara karşı birlikte yapılabilecekleri konuşmak, üretmek ve uygulamak olacaktır. Vizyonumuzun diğer bir yönü ise ilçelerimiz arasında eğitim, kültür – sanat, sağlık gibi temel alanlarda iş birliklerini daha da geliştirmek oluşturacaktır” ifadelerini kullandı.

“TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ”

Başkan Genç sözlerini şöyle tamamladı: “On yıl önce attığımız ilk imzayı bugünün dünya konjonktüründe ek maddeler ile güncelliyoruz. Tarihe not düşüyor, dostluğumuzu gelecek 10 yıllara hazırlıyoruz. Sevgili Sibylle Keupen’in bir önceki ziyaretlerinde sunduğu çok güzel bir fikirdi. Önce Aachen’da Sarıyer Meydanı’nın açılışını yaptık. Sarıyer’de Aachen Meydanı’nı açıyoruz. İki kentin çok önemli noktalarında birbiri adlarına oluşturulan bu meydanlar gelecek nesiller adına da çok önemli.”

SİBYLLE KEUPEN: “KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİMİZ 10 YILDIR SÜRÜYOR”

Yerel yönetimler olmadan ülke yönetiminin olmayacağını ve bu nedenle kardeşlik ilişkilerinin önemli olduğuna vurgu yapan Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen, “Aachen şehri ile Sarıyer 10 yıldır yoğun bir şekilde kardeş şehir ilişkisini sürdürmüştür. "Yeni şeyler keşfetmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve birbirimizden öğrenmek" 10 yıl önce ortaklığımızı üzerine kurduğumuz temeldi. İki şehir arasındaki alışverişin odak noktaları her zaman eğitim, yönetim, sağlık, sanat, kültür, iş ve spor gibi geniş kapsamlı olmuştur” diye konuştu.

“TEMEL KONULARIMIZI YENİLİYORUZ”

Keupen, sözlerine şöyle devam etti: “Son yıllarda hem Sarıyer hem de Aachen'da bu alanlarda çok sayıda kişisel değişim programı gerçekleştirildiğini ve bunların kişisel dostluklarla da sonuçlandığını biliyoruz. Ancak temel konularımız da toplumumuz ve çevremizden gelen talepler doğrultusunda sürekli gelişiyor. Meslektaşım Belediye Başkanı Genç'e, içinde yaşadığımız değişen dünyanın zorluklarıyla birlikte yüzleşmek üzere konuşmalarımızı derinleştirmek ve sürdürmek için Sarıyer'de bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyorum. Kardeşlik protokolümüzü yeniledik. Bu aynı zamanda ortaklığımızdaki birlik ve tutarlılığımızı da simgelemektedir.”

 

Göksenin Aktaş – İstanbul Gündemi

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.