Dolar 31,0781
%0.29
Euro 33,6653
%0.08
Altın 2.023,700
%0.33
Bist-100 9,35
%0.38

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°

SANCILI BİR DÖNEM DAHA: "TÜRK SİNEMASI!"

Türk Sineması´ nın sancılı bir dönemde olduğunu söylersem abartmış olurum. Aksine ve tam tersi rezil bir dönemden geçiyor. Ama iyimser olmakta ve ati´ ye karanlık bakmamakta fayda var anlayışıyla yaklaşmak istiyorum bu konuya. O sebepten ?Sancı? kelimesini seçtim. Yani geçici. Nedir peki bu dönem?
 
Bilen bilir! 80 sonrası seks furyası dönemiydi ne yazık ki Türk Sineması adına. Değme oyuncuların dahi içinde yer aldığı iğrenç filmler vardı. Bazıları bu dönem için ?Öyle gerekti, öyle oldu ? diyorlar! Emir geldi bir yerlerden, diyecek halleri yok. Sen nereden biliyorsun bir yerlerden emir geldiğini, der iseniz, cevabım net! Bilmiyorum! Ama bazı şeyler için bilgiye ihtiyaç yoktur. Gidişat, olan biten sosyal ve siyasi olaylar vs? Açık göstergelerdir kimi zaman. Kimseye tarih dersi verecek değilim. Dedim ya, bilen, bilir!
 
Gelelim bugüne. Kısa ve öz. Kendilerine ?Youtuber? denen bir takım tayfa var. Bu adamlar, youtube adındaki bu sitede bazı videoları yayınlıyorlar. Çoğu zaman kendi çektikleri videoları? Bu, dönemle ilgili bir şey. Yani, seks furyası ne ise, Youtuber furyası da o. Aynı ölçüde ve değerde. Sinemanın tam manası ile sadece TV gibi bir eğlence aracı olduğu ahmaklığına düşürüldük beklide. Bu da sebeplerden birisi muhakkak. Kesinlikle sancı, gelip geçici. Can sıkan nokta ise şu ki; Yavuz Turgul gibi (90 ların ortalarında Türk Sineması´ nı ?Eşkıya? filmiyle ayağa kaldıran adamdan bahsediyorum..) bir ustaya, çektiği son film olan ?Yol Ayrımı? üzerinden fazla yüklenildi. İşte körlük de tam burada. Sancı şiddetli. Alışmak gibi kötü bir huyu var insanoğlunun. Sancı var, ilaç yok. İlaç zaman. Lakin, ilaç gibi olabilecek bir film var. Şener Şen´in yine döktürdüğü bir film. Bir tarafta Youtuberlar, diğer tarafta yerden yere vurulmak için bir film çekmesi beklenen Yavuz Turgul. Diyeceksiniz ki, ?Kardeşim, zaten Youtuberlar´ın yaptığını filmden saymıyoruz ki! Sen niye celallendin?? Yo, yoo! Celallenme falan yok. Günü geldiğinde çok utanacaksınız. En azından sinema dilinin, öğelerinin kullanılışını kritik edebileceğimiz bir film varmış o zamanlar, diye. Ben sadece uyarıyorum? Haa bu arada, Youtuberlar´ın önünü açın, sinema filmi falan çeksinler, diye bir emir gelmiş midir bir yerlerden? Bilmem... Gelmiş midir?