Dolar 33,1094
%0.09
Euro 36,0504
%-0.3
Altın 2.576,130
%-0.96
Bist-100 11.116,00
%-0.21

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Player yükleniyor...

ZAMAN YOLCUSU KRETA 'TÜKETME, TÜKENME' YAYIMLANDI

  • İstanbul Gündemi
  • 22.12.2020 - 14:28

Impact Hub İstanbul ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından uygulanan Project Zoom desteği ile hazırlanan Zaman Yolcusu Kreta videolu kitap olarak yayımlandı ve raflarda yerini aldı.

Kitap, animasyon video ve takas pazarı etkinlikleri olarak tasarlanan Zaman Yolcusu Kreta Projesi, tüketim alışkanlıklarımızın iklim krizi üzerindeki etkilerini çocuklarla birlikte sorgulamak amacıyla hayata geçirildi.

Çocukları bilim kurgu türünde türünde sürükleyici bir maceraya ve farkındalığa davet eden kitapta genç zaman yolcusu Kreta ve kedi arkadaşı Şiva önce gezegenimizi, ardından da en büyük problemimiz iklim krizini keşfediyorlar ve çözüm için büyük bir maceranın içine atılıyorlar. Kretase döneminden 2070’lere, oradan da günümüze taşınan bu büyük macera, yarattığımız tüketim kültürü hakkında pek çok şeyi yeniden düşünmemize sebep oluyor.

“TÜKETME, TÜKENME”  ANİMASYON VİDEO

Selin Saygılı’nın yaratıcı çizimleri ile renklenen hikâye, Onur Demirsoy’un hazırladığı animasyon video ile sonlanıyor. Yazar Gülşah Özdemir Koryürek tarafından hikâyenin organik bir parçası olarak tasarlanan video, en sık tükettiğimiz ürünlerin arkalarında bıraktıkları izi anlatıyor. Kitabın 81. sayfasındaki QR kodu okutarak seyredebileceğiniz animasyon videoda, kimi zaman bir ayakkabının peşine takılıp onun karbon ayak izini, kimi zaman ise on dakikada tüketilen bir hamburgerin izini sürüyoruz.

TAKAS PAZARLARI

Projenin bir diğer ayağı olan Takas Pazarları ise çocuklar ile ‘ikinci el, değişim, dolaşım’ gibi kavramları tartışabilmek ve hayat pratiğine dökebilmek için tasarlandı. Projenin bu ayağı pandemi süreci bittikten sonra uygulanacak.

Gülşah Özdemir Koryürek, sekizinci çocuk kitabı olan Zaman Yolcusu Kreta’nın üretim sürecini Project Zoom’un Medium sayfasında üç farklı blog yazısı olarak kaleme aldı. Bir çocuk projesinin uygulama sürecini takip edebileceğiniz, proje için yapılan araştırmaların çıktılarını görebileceğiniz bu yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Proje ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz www.zamanyolcusukreta.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://info-53788.medium.com/zaman-yolcusu-kreta-neden-tasarlandı-5ff5da7d9b8

https://info-53788.medium.com/i̇klim-krizinin-çocuklar-üzerindeki-psikolojik-etkisini-tartışmak-8b927208c933

https://info-53788.medium.com/çocuklarla-keyi̇fli̇-bi̇r-deneyi̇m-takas-pazari-ca63d83b5175

SELVİ SARITAÇ - İSTANBUL GÜNDEMİ

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.