Dolar 31,1893
%0.15
Euro 33,7477
%-0.18
Altın 2.034,940
%0.09
Bist-100 9,17
%-0.15

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Player yükleniyor...

Sarıyer’de gerçeği aratmayan tatbikat

  • İstanbul Gündemi
  • 04.03.2022 - 18:21

Sarıyer Merkez’de düzenlenen tatbikata; Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Aygün, Sarıyer İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hüseyin Işıktaş, muhtarlar ve AFAD gönüllüleri katıldı.

Şilan’ın gösterisi büyük alkış aldı

Sarıyer Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Sivil Savunma Birimi’nin canlı arama kurtarma köpeği olan Şilan, K9 köpek eğitmeni Halit Canbaş öncülüğünde bir dizi gösteri yaptı. Çeşitli engellerden başarıyla geçen Şilan, son olarak enkazdan canlı arama kurtarma tatbikatında yaralıyı kurtardı. Şilan’ın gösterisi çevredeki vatandaşlardan büyük alkış aldı. Ayrıca alanda AFAD ile ilgili 25 adet fotobloktan hazırlanan sergi açıldı.

“Enkaz altında yaralı kurtarma tatbikatı yaptık”

Bilgilendirme yapan Şilan’ın eğitmeni Halit Canbaş, “Şilan ile birlikte yaptığımız gösteriyi çeviklik parkurunda gerçekleştirdik. Bundaki amacımız yönlendirmeyle hareket edebilecek veya aramadığı yerleri aratabilmek için yönlendirmeyle başladık. Aynı zamanda deprem sonrası oluşan artçı sarsıntılara alışkanlık kazanması için zemini sallanan yerde de çalıştık. Ardından günün anlam ve önemine ilişkin enkaz altında yaralı kurtarma tatbikatı yaptık. Bu tatbikatta da evlerdeki eşyalardan kullandık ki Şilan ortama alışsın” diye konuştu.

“Sarıyerlilerin konuya olan hassasiyetlerini yükseltmeye çalıştık”

Tatbikat alanında kurulan stantları ziyaret eden Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, yetkililerden bilgiler aldı. Ardından Sarıyer Spor Kulübü Kafeteryası’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Özer, “2021 yılı Türkiye genelinde İçişleri Bakanlığı’nın önderliğinde ve AFAD başkanlığında Afetlere Hazırlık Eğitim Yılı ilan edildi. Bu kapsamda afetlere hazırlık eğitimine önem vermek için başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere seferberlik ilan ettik. Bizden beklenen hedefleri gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşadık. Bu hafta ülke genelinde okullar başta olmak üzere STK, organize sanayi bölgeleri ve tüm çalışanların bulunduğu yerlerde farkındalık oluşturmak adına depremlere hazırlık tatbikatı altında etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda muhtarlarımız kendi mahallerindeki okullarda ve gönüllülerin talep ettiği okullarda tatbikatlara katılım sağladılar. Geleceğimiz olan gençlerimizin bu konuda bilinç düzeylerinin yükseltilmesi için bu faaliyetler devam edecek. Ayrıca bu tarz etkinlikler ile birlikte Sarıyerlilerin konuya olan hassasiyetlerini yükseltmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlara afet bilincini aşılamayı amaçladık”

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Aygün ise şunları söyledi: “1-7 Mart arası ülkemizde Deprem Haftası olarak kutlanıyor. Bu kapsamda ilçemizde farkındalık yaratmak ve bilinçlendirme adına tatbikatlarımız oldu. Ayrıca okullarımızda da çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Afetlerde kullanılan araç gereçler tanıtılırken, vatandaşlarımıza broşürler dağıtıldı. Buradaki amacımız vatandaşlara afet bilincini aşılamak ve herhangi bir afette neler yapılması gerektiğini anlatmak.”

Yavuz Topal-İstanbul Gündemi

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.